Ecser ófalusi részén a népi vallásosság jegyei mutatkoznak a 19. század végéről és a 20. század elejéről származó útmenti kőkereszteken. A falusi keresztek egykor a település akkori lakott területének határait jelölték.
A benzinkút mellett álló ú.n. "Zsilinszki-kereszt' az idősek elmondása szerint a legelőre kihajtott állatok védelmezője volt, mivel minden nap ez előtt haladtak el a falu jószágai. Az 1908-ban Zsilinszki Mihály és Pintér Anna által állíttatott kőkereszt és környéke kedvelt imádkozó- és pihenőhelye volt a Máriabesnyőre igyekvő gyalogos zarándokoknak is. A Sáriból és Vecsésről érkező búcsúsok minden évben itt pihentek meg.
Ecser legrégebbi fennmaradt útmenti keresztje a Rákóczi utcában álló, 1881-ben Jedlicska Antal és Mészáros Ilona által állított ú.n. "Jedlicska-kereszt", mely egyben a település legrégebbi köztéri szobra is. Egykor a falu nyugati határát jelölte, ma már beépített területen, a temető felé vezető utat mutatja. A kereszt eredeti helye a Petőfi utca alsó részében működő temető volt, melynek felszámolása után került a kereszt egy Rákóczi utcai ház udvarába, majd a jelenlegi helyére.
Mindkét kereszt több mint egy évszázad óta áll településünkön, az ecseriek rendszeresen gondozzák, friss virággal díszítik azokat. A Ecser vallásos lakosság keresztjáró napokon rendszeresen felkereste és mai is felkeresi ezeket a keresztet is.
Az idő vasfoga mindkét keresztet megviselte, többszöri felújításuk ellenére ismét restaurálásra szorultak.
Magyarország Kormánya és az Ecseri Szlovák Önkormányzat támogatásával 2021 őszén mindkét kereszt megújult. A kőkeresztek csiszolása mellett a benzinkút mellett álló kereszt korszerű kőfestést is kapott, mivel ezen még a második világháború lövéseinek nyomai is látszottak. A Rákóczi utcai kereszt környezete is megújult, a térkövezés költségeit az Ecseri Szlovák Önkormányzat vállalta. A kereszteken függő Krisztustesteket Szlovákiában restaurálta Kelemen Ferenc.
Köszönjük a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 650.000,-Ft értékű pályázati támogatását (NKER-KP-1-2021/1).